add_action( 'wp_head', function () { ?>

Kaip sėkmingai pasirodyti darbo pokalbyje?

Nusiuntus gerai parašytą CV bei motyvacinį laišką ir sulaukus kvietimo į darbo pokalbį, neretai apima džiaugsmas, kuris netrukus gali peraugti į nerimą: kaip jame pasirodyti nepaliekant jokių dvejonių? Daug jaudulio kelia ir klausimai, kuriuos gali užduoti potencialius darbdavys, o ramiai miegoti neleidžia apmąstymai, kokio atlyginimo derėtų paprašyti. Šiame straipsnyje mes išsamiai paaiškinsime, kaip tinkamai pasiruošti laukiančiam iššūkiui ir kokių klaidų nedaryti.

 

Darbo pokalbis – tai pirmas įspūdis apie jus ir apie įmonę, susipažinimas ir supratimas, ar jūs tinkate dirbti konkrečioje įmonėje. Paprastai pokalbis vyksta formalioje aplinkoje, dalyvaujant personalo atrankų specialistui arba vadovui, kartais ir abejiems. Jis pagrinde susideda iš susipažinimo, įvairių klausimų kandidatui bei žinoma pokalbio pabaigoje ir pats kandidatas turi galimybę užduoti dominančius klausimus.

Kaip reikėtų pasiruošti artėjančiam darbo pokalbiui, ką derėtų pirmiausia apsvarstyti?

Svarbiausia būtų pasidaryti namų darbus – pasidomėti apie įmonę (vizija, misija, vertybės), dar kartą perskaityti darbo skelbimą, pasirepetuoti darbo pokalbio klausimus arba sudalyvauti darbo pokalbio simuliacijoje.

Neretai baiminamės, kokių klausimų galime sulaukti pokalbio metu. Kokie yra užduodami dažniausiai?

Žinoma, populiarusis „papasakok apie save“, tada žinoma apie savo patirtį, kodėl norite kandidatuoti į šią poziciją, kas patiko ar nepatiko ankstesniame darbe, kaip sprendžiati sunkias, stresines situacijas – gali būti situacinės situacijos, “ką darytum jeigu”.

Į kokius klausimus kandidatas atsakyti neprivalo?

Neprivalote atsakyti į tuos klausimus, kurie jums patiems atrodo neetiški ir nemalonūs. Tokiu būdu ir jūs išsiaiškinate, galbūt nenorite dirbti su tokia įmone, kuri užduoda neetiškus klausimus.

Pasitaiko atvejų, kai žmonių darbo patirtis yra nenuosekli – CV matoma daug pakeistų darboviečių, kelių mėnesių tarpai be darbo ir pan. Kaip tokie niuansai atrodo darbdaviui? 

Žinoma, darbdaviui tai kelia klausimų. Bet viskas priklauso nuo jūsų pozicijos – jei sugebate paaiškinti, kodėl taip yra – viskas gerai. Galbūt kol nedirbote, mėgavotės savanoriavimu arba vystėte savo verslą – tai juk irgi naudinga patirtis.

Dairantis pirmųjų darbų jaudulį kelia ir atlyginimo klausimas – ką atsakyti, kai paklausia, kokio užmokesčio tikimasi? Kaip žinoti savo vertę – nenuvertinti savęs, bet ir nepaprašyti per daug?

Turite tai apgalvoti ir pasiruošti atsakymą. Pasižiūrėkite, kiek siūlo panašiuose darbo skelbimuose, galite palyginti atlygius – yra labai daug atlyginimo palyginimo svetainių. Taip pat, galite remtis savo atlyginimu ankstesniame darbe, jei tai ne pirmas darbas. Svarbiausia – pagrįsti.

Kokie būtų esminiai patarimai, kaip pokalbio metu „pasiimti“ darbą?

Pirma, pasidarykite namų darbus – pasidomėkite apie įmonę, pasirepetuokite interviu. Antra, būkite pozityvūs ir aktyvūs – nekalbėkite neigiamai apie buvusią darbovietę, klauskite klausimų pokalbio gale. Trečia, būkite pasitikintys savimi – jokių sukryžiuotų rankų ar kojų. 

Eikite į darbo pokalbį su įdomumo jausmu, su ambicija, kad jūs gausite šį darbą! Tikėkite tuo, įsivaizduokite mintyse, kad darbą jau gavote – eidami su tokia intencija, jūs savimi pasitikėsite ir tikrai gausite darbą!